Wywiad z dr Witold Pahl – „Warto pracować dla ludzi”

„Warto pracować dla ludzi”
Wywiad z dr Witold Pahl – Sędzia Trybunału Stanu, poseł na Sejm Vi i VII kadencji

Zaczniemy nietypowo. Gdzie Pan mieszka?

Jestem mieszkańcem powiatu gorzowskiego. Od wielu lat mieszkam w Chwalęcicach i w tym powiecie zostawiam swoje podatki.

Czy to nawiązanie do Pańskiej akcji 1%?

Rzeczywiście, tak wyszło. Od 9 już lat prowadzę kampanię bilbordową, aby część naszych podatków szła na rzecz osób potrzebujących w najbliższym dla nas otoczeniu. Sami wiemy, że osoby potrzebujące-starsi, niepełnosprawni są wśród nas. Dotyczy to także pomocy dla dzieci i stowarzyszeń. Decydujemy więc sami do kogo maja one trafić.

Jakie wyzwania, ważne dla mieszkańców naszego powiatu, udało się Panu zrealizować podczas pracy parlamentarnej?

Dużą satysfakcję przyniosła mi sprawa skutecznego pozyskania około 200 milionów złotych na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w ramach związku gmin naszego powiatu. To także zakończona sukcesem współpraca w sprawie oddłużenia o 30 mln złotych kostrzyńskiego szpitala.

Duże kwoty!

Najwięcej pozytywnych emocji pozostało przy drodze S 3. Razem z Panią poseł Kochan z zachodniopomorskiego udało nam się zebrać głosy 46 posłów i senatorów pod petycją poparcia dokończenia tej inwestycji do autostrady A2. Była wówczas spora konkurencja o te środki. Tą petycją wyprzedziliśmy konkurentów. Dzisiaj to także duża osobista satysfakcja.

A co robi Pan obecnie?

Teraz przygotowuję się do posiedzenia Trybunału Stanu, które odbędzie się 15 maja. Jednak nigdy nie przestałem być lokalnym patriotą. Nasze województwo, a więc także powiat gorzowski ma sporo wyzwań. Pozostaję z racji swoje działalności społecznej w kontakcie z Zarządem Województwa, a także z naszymi parlamentarzystami – senatorem Komarnickim i posłami lubuskim. Chodzi o skuteczne pozyskiwanie środków unijnych. W powiecie, także w ramach gmin,realizowanych jest 61 projektów na niemal 500 mln złotych z czego 215 mln to środki unijne.

Czego dotyczą te projekty?

To przebudowa drogi powiatowej w Santoku, Kłodawie i Wojcieszycach oraz przebudowa obiektu na salę wiejską w Stanowicach i gminie Kłodawa. To także termoizolacja szkół w Lubczynie, Wawrowie,Ulimiu, Ciecierzycach i przedszkoli w Lipkach Wielkich oraz w Santoku.

Jest co robić!

Tak. Sporo zawdzięczamy Unii Europejskiej, ale jeszcze więcej aktywności poprzednich o obecnych władz powiatu. To także aktywność burmistrzów wójtów i radnych. To także wynik wsłuchiwania się w głos mieszkańców.

Dużo w tym optymizmu.

Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale już teraz widać, że warto pracować dla ludzi.