Dożynki i Miodobranie – Lubiszyn 2019

  7 września 2019 r. w Lubiszynie odbyło się Powiatowe Święto Plonów. Uroczystość w tym roku zorganizowana była razem ze znanym w Lubiszynie corocznym Miodobraniem, którego gospodarzem i współorganizatorem był wójt Gminy Lubiszyn Artur Terlecki. Zgodnie z tradycją rozpoczęto mszą świętą z udziałem władz powiatu, włodarzy gmin, zespołów śpiewaczych, koła pszczelarzy oraz zaproszonych gości. Następnie korowód rozpoczął uroczysty przemarsz na plac dożynkowy, gdzie rozpoczął się tradycyjny obrzęd Święta Plonów. Starosta Michał Wasilewski wygłosił przemowę, w której skupił się przede wszystkim na rolnikach dziękując im za trud i ciężką pracę na rzecz rolnictwa w powiecie gorzowskim. Krótkie przemowy wygłosili również obecni Przedstawiciele rządu Roman Sondej – Dyrektor Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Marek Surmacz zastępca głównego inspektora ochrony środowiska oraz parlamentarzyści m.in. Władysław Komarnicki i Elżbieta Płonka. Jak co roku odbyły się konkursy dożynkowe, w których udział wzięli przedstawiciele poszczególnych gmin. W Konkursie „Smaki Powiatu z Miodem-Danie Główne oraz Deser” zwyciężyła niemiecka partnerska gmina Briesen, zajmując I miejsce. Najładniejsze stoisko dożynkowe w tym roku przygotowała Gmina Witnica. Gmina Lubiszyn stworzyła najładniejszy wieniec tradycyjny, a w kategorii wieniec współczesny zwyciężyła Gmina Santok.
  Tradycją także stały się odznaczenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. W tym roku otrzymali je Pani Wanda Zieleńska i Pani Krystyna Łyga. Zasłużone statuetki w podziękowaniu za wkład w rozwój i promocję rolnictwa w powicie gorzowskim otrzymali Pan Lech Galant, Eugeniusz Leśniewski i Ryszard Baran. Ciekawym akcentem był kilkunastominutowy pokaz kręcenia miodu – proces który mogli oglądać wszyscy obecni na placu dożynkowym. Po pokazie oficjalnie zamknięto sezon pszczelarski. Swoje talenty na scenie mogły zaprezentować zespoły śpiewacze: „Tarnowianki” z Lubiszyna, „Santoccy Grodzianie” z Santoka, Chór „Reditum Karnin” z Deszczna, „Wrzos” z Kostrzyna nad Odrą, „Bukowina” z Kłodawy, „Śpiewaj mi” z Bogdańca i „Cantores” z Witnicy. Występów nie boi się Magdalena Słomińska – Wicestarosta, która śpiewała m.in. z Kołem Gospodyń Wiejskich „Szarlotka” z Baczyny.
  Wieczór uświetniły liczne zespoły artystyczne, a gwiazdą wieczoru była Kasia Cerekwicka. Jako przedstawiciele powiatu gorzowskiego chcieliśmy podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej uroczystości, zwłaszcza Wójtowi Gminy Lubiszyn Arturowi Terleckiemu, sołectwom, które reprezentowały gminy za tak pięknie przygotowane stoiska dożynkowe oraz wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego i Gminy Lubiszyn za profesjonalnie zorganizowane Święto.