InformacjeKwartalnik informacyjny 01/2020

Dopalacze – co powinien wiedzieć każdy!!!

To na pewno nie dotyczy mojego dziecka!
W ostatnich latach dopalacze stały się obecne w wielu miejscach, takich jak szkoła czy ulica. Pomimo tego wielu rodziców nie wierzy i nie dopuszcza do siebie myśli, że ten problem może dotyczyć ich dziecka. Z drugiej strony wielu rodziców żyje w strachu, że jednak któregoś dnia ich dziecko po nie sięgnie. Choć o dopalaczach, narkotykach mówi się wiele i bardzo głośno, wiedza o nich jest nadal mała i w dużej mierze opiera się na stereotypach czy mitach. Jeśli jednak rodzic chce być dla dziecka autorytetem i partnerem do rozmowy powinien wykazać się rzetelną wiedzą na temat narkotyków.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?
Po pierwsze: dopalacze, narkotyki rzeczywiście stanowią realne niebezpieczeństwo i kontakt z nimi może przydarzać się każdemu dziecku.
Po drugie: wiele zależy właśnie od rodziców i to oni mogą mieć duży wpływ na to, czy ich dziecko sięgnie po narkotyki.
Co więc robić?
Po pierwsze: zdobyć rzetelne informacje na temat narkotyków – ich rodzajów, sposobu działania, konsekwencji zażywania (polecam kolejny artykuł na temat narkotyków)
Po drugie: nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze wskazujące na zażywanie narkotyków.

Czym są dopalacze?
To nic innego, niż legalne narkotyki. „Dopalacze” to tylko określenie slangowe. W języku angielskim kryją się one pod nazwami: legal high, herbal high, smarts, boosters. Są to środki zastępcze, czyli substancje zażywane w celu wywołania efektu odpowiadającego zażyciu narkotyków. Ich wytwarzanie i wprowadzanie do sprzedaży nie jest regulowane na podstawie żadnych przepisów prawnych, nie stosuje się do nich przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów.
Wytwarzane są pod postacią proszków, mieszanin ziół, wyciągów, kapsułek i tabletek. Zaczynają działać już nawet po 1-5 minutach od zażycia, a efekt ich działania, w zależności od rodzaju, utrzymuje się od 0,5 godziny do nawet 20 godzin. Można je podzielić, zgodnie z ich działaniem, na: Energetyki, Psychodeliki, Halucynogeny, Stymulanty, Relaksujące, Euforyzujące.

Skutki uboczne:
Śmiało możemy stwierdzić, że „dopalacze” to po prostu inaczej zapakowane narkotyki albo mieszaniny narkotyków. Skutki uboczne ich zażywania są więc podobne. Zażywając je można nie tylko narazić się na zatrucie toksynami w nich zawartymi, utratę zdrowia a nawet śmierć, ale i uzależnić się. Rozpiętość negatywnych konsekwencji jest przerażająca: od długotrwałych i nieprzyjemnych „zejść”, ostrych psychoz, ataków paniki, poprzez dreszcze, napady padaczki, urojenia, utratę przytomności czy napady lęku lub uszkodzenia neurologiczne.

Objawy zażywania:
Nie jesteśmy w stanie podać jednorodnego profilu osoby zażywającej dopalacze, ani spektrum objawów, po których od razu można wywnioskować, że to one za nimi stoją. Poniżej możesz odnaleźć przykładowe objawy mogące wskazywać na zażywanie substancji psychoaktywnych w ogóle. Pamiętaj, że istnieje wiele rodzajów dopalaczy skoncentrowanych na wywoływaniu różnorodnych efektów, dlatego spektrum objawów może być bardzo rozległe i różniące się między sobą.
1. Wygląd zewnętrzny:
zmieniona blada i ziemista cera, owrzodzenia w okolicach nosa, spadek wagi,
zaniedbanie higieny, przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice.
2. Zachowanie:
duże wahania nastrojów, nagła zmiana nawyków, izolowanie się od bliskich,
napady złości, agresji, napady euforii lub obniżonego nastroju, problemy finansowe, wynoszenie przedmiotów z domu, bełkotliwa mowa, brak zainteresowania ulubionymi zajęciami.
3. Objawy chorobowe:
omdlenia, osłabienia, nagłe pogorszenie stanu uzębienia, skoki temperatury,
nagłe zmiany ciśnienia, wymioty, bóle ciała, wysięk nosa.
4. Otoczenie:
ciężki, słodkawy zapach w pokoju, fifki, bibułki i urządzenia do robienia skrętów, dziwny zapach ubrań, pudełeczka, słoiki z nieznanymi substancjami,
miarki, łyżeczki z przebarwieniami.

Co robić?
• W przypadku podejrzenia, że ktoś może być dealerem (np. w szkole, na dyskotece), należy powiadomić policję lub straż miejską.
• Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich lub znajomych może mieć problem z dopalaczami lub narkotykami, skontaktuj się z odpowiednim ośrodkiem zajmującym się uzależnieniami w twojej okolicy lub zadzwoń na telefon zaufania, aby uzyskać dalsze wskazówki.
• Jeśli wiesz, że ktoś znajduje się pod wpływem dopalaczy, powiadom służby medyczne. Jak już wiesz, konsekwencje ich zażycia mogą być poważne i trudne do przewidzenia.

Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania 801 199 990

Bazę placówek pomocowych znajdziesz na stronie poradni internetowej www.narkomania.org.pl