InformacjeKwartalnik informacyjny 01/2020

Nowoczesna pracownia gastronomiczna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lipkach Wielkich

Nowoczesna pracownia gastronomiczna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lipkach Wielkich

W Ośrodku znajduje się nowoczesna pracownia gastronomiczna, która powstała w wyniku projektu „ Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Gorzowskim” w 2019 r. Z pracowni korzystają uczniowie Branżowej Szkoły Zawodowej, zdobywając zawód „Kucharz” oraz uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.
Pracownia wyposażona jest w najnowocześniejszy i profesjonalny sprzęt i urządzenia gastronomiczne stosowane w każdej kuchni działającej w branży gastronomicznej takie jak: piec konwekcyjno – parowy, grill elektryczny, kuchenki indukcyjne, salamandra, urządzenie do podgrzewania talerzy, szatkownice, urządzenia wieloczynnościowe, sokowirówki, blendery gastronomiczne, frytkownice beztłuszczowe i inny drobny sprzęt, który służy edukacji uczniów. W pracowni znajduje się 6 profesjonalnie wyposażonych stanowisk do pracy. Blaty robocze, szafki wykonane są ze stali nierdzewnej, umożliwiające zachowanie odpowiednich warunków przy pracy w kuchni. Obok sali służącej do praktycznego wykonywania potraw i nauki technik sporządzania posiłków znajduje się szatnia, z której uczniowie korzystają aby odpowiednio zgodnie z przepisami BHP, przygotować się do realizowanych zajęć.
Przygotowania do tłustego czwartku
W nowej pracowni kucharskiej uczniowie z klasy I i III Szkoły Specjalnej Przygotowującej do Pracy pod kierunkiem pani Kamili Cierach przygotowali chrusty i pączki na tłusty czwartek. Praca w takiej pracowni to przyjemność, a uczniowie świetnie sobie poradzili i wypieki wyszły smakowite.

„MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W POWIECIE GORZOWSKIM”

Projekt współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Osi Priorytetowej 8 Nowoczesna edukacja, Działania 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, Poddziałania 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT._