InformacjeKwartalnik Informacyjny 04/2020

IX Mistrzostwa Polski Młodzików. Sukces kostrzyńskich zapasów

W dniach 13 – 15 listopada br. w murach hali widowiskowo – sportowej Kostrzyńskiego Centrum Szkolenia Zapasów w Kostrzynie nad Odrą odbyły się IX Mistrzostwa Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym. W zawodach wzięło udział aż 210 zapaśników z 47 klubów zapaśniczych z Polski.
Sportowy maraton przebiegł zgodnie z programem. Na odprawie technicznej dokonano omówienia wszelkich spraw związanych z zasa- dami przebiegu zawodów i walk zapaśniczych oraz zasad zachowania bezpieczeństwa sanitarnego z uwagi na obowiązujące obostrzenia pandemii Covid-19.
14 listopada od godziny 9.00 do 13.30 odbyły się walki eliminacyjne w pierwszych seriach w dwunastu kategoriach wagowych. O godzinie 15.00 z udziałem zaproszonych gości, (impreza bez udziału publiczności), sędziów, zawodników odbyła się ceremonia otwarcia mistrzostw Polski.
W 2020 roku kostrzyńskie zapasy obchodzą już 56 rocznicę działalności – inicjatorem i pierwszym trenerem sekcji zapaśniczej był Śp. Zdzisław Jendryka.
Miasto Kostrzyn nad Odrą od 55 lat jest kolebką sportu zapaśniczego, a zajmujące się szkoleniem w tej dyscyplinie sportu SKF „Olimp” i UKS „Jedynka” mogą się poszczycić wieloma wybitnymi zawodnikami, którzy dotychczas zdobyli blisko 220 medali mistrzostw Polski, Pucharu Polski w różnych kategoriach wiekowych oraz że kostrzynianie wielokrotnie reprezentowali nasz kraj na zapaśniczych mistrzostwach Europy i Świata, gdzie również zdobywali medale, a także rywalizowali o start w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie, Sydney i Atenach.
IX Mistrzostwa Polski Młodzików były także okazją do wręczenia najwyższych wyróżnień nadanych przez Polski Związek Zapaśniczy. „Złote Medale PZZ” za całokształt działań na rzecz rozwoju i propagowania polskich zapasów, za wspieranie wszelkich inicjatyw popularyzowania sportu zapaśniczego wśród dzieci i młodzieży w Kostrzynie nad Odrą otrzymali: Krzysztof Kielec – prezes K-S SSE (w imieniu wyróżnionego medal odebrał dyrektor marketingu K-S SSE Andrzej Kail) oraz Ireneusz Suchomel – oddany wieloletni działacz zapaśniczy, sponsor sportu zapaśniczego, v-ce prezes SKF „Olimp”. „Srebrne Medale PZZ otrzymali: Zbigniew Biedulski – z-ca burmistrza Miasta Kostrzyn (w imieniu wyróżnionego medal odebrał Marek Tatarewicz), oraz Mariusz Staniszewski, główny specjalista ds. sportu i rekreacji w MOSiR, radny Miasta Kostrzyn nad Odrą.
„Brązowym Medalem PZZ”, za całokształt działań na rzecz wspierania wydarzeń zapaśniczych oraz sportowych odbywających się w naszym mieście, uhonorowana została Starosta Powiatu Gorzowskiego Magdalena Słomińska. Na wniosek organizatora mistrzostw (MOSiR) oraz kostrzyńskich klubów zapaśniczych SKF „Olimp” i UKS „Jedynka”, „Złotą odznaką PZZ” odznaczony został radny powiatowy Mieczysław Jaszcz.

Głos zabrał prezes PZZ Andrzej Supron, który pogratulował wyróżnionym i podziękował wszystkim za wieloletni całokształt działań na rzecz funkcjonowania i rozwoju sportu zapaśniczego. Od godziny 16.00 do 18.30 toczyły się kolejne rundy walk w poszczególnych wagach, aż do wyłonienia półfinalistów. W niedzielę 15.11. od godziny 10.00 rozgrywano już walki o medale brązowe i złote, gdzie emocje sportowe sięgnęły zenitu. Kostrzyńskie zawody z uwagi na rygorystyczne obostrzenia covidowe toczyły się bez udziału publiczności, (wszyscy chętni mogli śledzić sobotnie – niedzielne wydarzenia online na www.sportzona.pl, zabezpieczono liczne punkty do dezynfekcji, kilkakrotnie dezynfekowano maty zapaśnicze, wietrzono halę, a wszyscy obecni w hali zobligowani byli do poruszania się w maseczkach.
Wszyscy czekali na finałowy start reprezentantów UKS „Jedynka”, Filipa Iwaszko w kategorii do 38 kg, Kacpra Sobczyka w wadze do 41 kg i Wojciecha Cudaka w kategorii wagowej do 44 kg, którzy po sobotnich walkach pięknie włączyli się w walkę o najwyższe zdobycze medalowe. Cała trójka kostrzyńskich „amigos” nie zawiodła swoich trenerów i w pięknym stylu wywalczyli złote medale.
Od godziny 12.00 trwała najprzyjemniejsza chwila dla najlepszych gladiatorów mat, tj. wręczenie pięknych medali, okazałych pucharów, okolicznościowych dyplomów w dwunastu kategoriach wagowych. Nagrody wręczali: Andrzej Supron, Karol Łebkowski, Mariusz Staniszewski i Zygmunt Mendelski. Po godzinie 13.30 wszystkie przyjezdne ekipy opuściły przyjazny dla sportu Kostrzyn nad Odrą, a wydarzenia IX Mistrzostw Polski Młodzików przeszły już do historii.
Uczestnikom zapewniono niesamowitą rywalizację sportową oraz wspaniałą atmosferę. W ocenie prezesa PZZ Andrzeja Suprona, sędziego głównego mistrzostw Karola Łebkowskiego, kadry szkoleniowej klubów startujących, zawody stały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym, były profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone.