InformacjeKwartalnik Informacyjny 02/2021

Dwanaście miejsc Powiatu Gorzowskiego, które trzeba znać!

1. Twierdza Kostrzyn (miasto Kostrzyn nad Odrą). Miasto – Twierdza gdzie możesz swobodnie błąkać się wśród ruin. Wczuwać się w klimat dawnego miasta, wydarzeń, ludzi. Relikty zabudowy militarnej, surowy klimat, bogactwo i pomysłowość wystaw w Muzeum Twierdzy. Wszystko to sprawia, że wracamy tu wielokrotnie.

2. „Santockie Zakole” (gmina Deszczno). Wyjątkowe miejsce gdzie piękno przyrody spotyka się z cieniami historycznych wydarzeń santockiego grodu. Odkrywamy dzięki sugestywnym rysunkom Józefa Kodzia świat jaki ostatecznie znikł 500 lat temu. Tuż obok koryto dawnej rzeki, ponad 200 wielkich dębów, ślady żerowania bobrów i szyderczy rechot żaby śmieszki.

3. Mościce (miasto i gmina Witnica). Małe może być nie tylko piękne lecz i ciekawe. Na niewielkim obszarze rośnie ponad 120 drzew i krzewów pochodzących z całego świata. To dobre miejsce by zwolnić codzienny bieg, spojrzeć na szarotki na skalniku, na lilie wodne na stawku, na domek na drzewie i po spacerze zasiąść przy ognisku z ludźmi dla nas ważnymi.

4. „Olszynki” Park Narodowy „Ujście Warty” (miasto i gmina Witnica). Drewniana kładka wiedzie nas w głąb mokradeł porośniętych olszynowym lasem do „Domku na Wodzie”. Skryci w nim, w ciszy możemy obserwować gniazdujące i żerujące ptaki.

5. Santok (gmina Santok). Mała wieś o wielkiej historii, którą można poznać w muzeum gdzie filmowa prezentacja sąsiaduje z tradycyjną gablotą np. zdobionych srebrem rycerskich ostróg i miecza sprzed tysiąca lat. Obok muzeum wielki, budzący respekt tur, wieża kościelna bez kościoła, wieża widokowa, marina i bulwar nad rzeką.

6. „Jezioro Wielkie” Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy (miasto i gmina Witnica). Przepiękne jeziora otoczone lasami, torfowiska, źródła wody pitnej, wieże widokowe, tajemnicze leśne cmentarze, opuszczone osady, kilometry szlaków turystycznych pieszych, rowerowych i nordic walking.
7. Witnica (miasto i gmina Witnica). Park Drogowskazów. Wyjątkowy, unikalny „uniwersytet” wiedzy o dziejach świata w przestrzeni parku. Setki przedmiotów stworzonych przez człowieka, które zdecydowały o rozwoju naszej cywilizacji, dziesiątki unikalnych obiektów związanych z drogą – np. znak drogowy z bocianem. Ponadto tak wyjątkowe miejsca jak Prywatne Muzeum Chwały Żołnierza Polskiego i Muzeum Browarnictwa.
8. „Zdroiskie Buki” (gmina Santok). To się na obszarach nizinnych w Polsce już niemal nie zdarza. Piękna, meandrująca rzeka przeciska się przez wąwóz, którego strome zbocza porasta piękny, wielowiekowy las bukowy. Zwalone drzewa tworzą naturalne mostki przez Santoczną nadając krajobrazowi wyjątkowy urok o każdej porze roku.

9. „Cisy Bogdanieckie” rezerwat przyrody (gmina Bogdaniec). Wyjątkowy ze względów naukowych posiada niezwykle liczną populację cisa (2056 egzemplarzy) stanowiącego, dominujący gatunek lasu mieszanego w wieku do 130 lat rosnącego na powierzchni 21,24 ha w lesie bukowo-sosnowym. Ten fenomen natury powstał najprawdopodobniej w sposób naturalny dzięki gniazdującym tu ptakom z nasion kilku cisów rosnących na nieopodal pobliskiego wiejskiego dworku .
10. Puszcza Gorzowska Park Krajobrazowy (gmina Kłodawa). To 12.142,77 ha lasów na obszarze powiatu gorzowskiego i strzelecko-drezdeneckiego. Głównie są to lasy o drzewostanach dębowych, bukowych i sosnowych. Szczególnie ważnym i cennym elementem krajobrazu są tu liczne potoki, strumienie i jeziora odwadniane przez bystre i malownicze rzeczki: Santoczna, Pełcz i Kłodawka.
11. Park Dinozaurów (miasto i gmina Witnica). Znakomicie zorganizowany świat wypoczynku i przyjaznej edukacji z porykującymi, naturalnej wielkości prehistorycznymi gadami, scenkami rodzajowymi z epoki lodowcowej, potworem z Loch Ness, polowaniem neandertalczyków na mamuty. Ofertę uzupełnia znakomite Muzeum Minerałów z takimi okazami jak np. 81 kg meteor (cząstka) być może tego, który był sprawcą zagłady świata dinozaurów.
12. Jezioro Marwicko (Gmina Lubiszyn). Rozległe, ponieważ ma powierzchnię 140,3 hektara przy niewielkiej, bo zaledwie 3,5 metra średniej głębokości jest cieplejsze niż sąsiednie jeziora. Pomost sięgający w głąb jeziora i rozciągający się wzdłuż piaszczystej plaży na kilkadziesiąt metrów. Spokój, gdyż po akwenie nie można pływać skuterami wodnymi. Co kilka metrów wiaty, ławki, przebieralnia, toalety. Nie zapomniano też o stojakach na rowery i koszach. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i wędkarze nie narzekają na połowy. Doskonałe miejsce na leniuchowanie.