InformacjeKwartalnik Informacyjny 02/2021

Ugryzienie kleszcza – jak postępować?

Choć wiosna rozwijała się w tym roku wyjątkowo powoli, kleszcze już pod koniec zimy ruszyły do ataku. Zdaniem specjalistów jest ich dużo więcej, niż w latach ubiegłych, co oznacza, że jeszcze bardziej jesteśmy narażeni na ich ugryzienia. Warto więc wiedzieć, jak poradzić sobie z insektem, gdy już nas ugryzie. Przeczytaj i zapamiętaj – po ugryzieniu liczy się szybkie działanie!

Jak atakują kleszcze?
Kleszcze są najaktywniejsze w godzinach rannych i popołudniowych, wyczuwają swoją ofiarę po zapachu potu oraz temperaturze ciała. Po przedostaniu się na skórę ofiary, wędrują po niej, szukając miejsca, w którym naskórek jest cienki i wilgotny. Najczęściej kleszcz umiejscawia się za uszami, pod pachami i pod kolanami lub w okolicy pachwiny, ale równie dobrze czuje się w każdym innym miejscu. Przebija bezboleśnie skórę, ponieważ jednocześnie wprowadza substancję znieczulającą i opóźniającą stan zapalny u swojej ofiary. Ugryzienie kleszcza nie powoduje bólu, swędzenia lub podrażnienia, spokojnie może żerować nawet przez kilka dni, znacznie powiększając swoje rozmiary dzięki wyssanej z krwi.

Czym grozi ugryzienie przez kleszcza?
Kleszcze najczęściej przenoszą boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, a rzadziej anaplazmozę, babeszjozę lub bartonellozę.

Jakie są objawy ugryzienia?
Pierwszym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, pojawiający się około 7 dni po ugryzieniu, które ma charakterystyczny wygląd – zaczerwienie pośrodku, stopniowo blednie, a na obrzeżach ponownie jest zaczerwienione.

Co zrobić, gdy na ciele znajdziemy kleszcza?
Im krócej kleszcz bytuje na skórze, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia groźną chorobą, dlatego trzeba go jak najszybciej usunąć.
Znalezionego kleszcza nie wolno niczym smarować: masłem, wazeliną, olejem itp. To prawda, że po niektórych tego typu zabiegach jest łatwiej kleszcza usunąć, ale jednocześnie powodują one, że opity krwią kleszcz wymiotuje i dopiero w tym momencie do organizmu człowieka mogą się dostać chorobotwórcze patogeny.

Czym najlepiej usunąć kleszcza?
Warto w aptece zaopatrzyć się w specjalistyczny przyrząd do usuwania kleszczy. Narzędzie przed użyciem należy zdezynfekować wodą utlenioną lub alkoholem.
Kleszcza chwytamy jak najbliżej swojej skóry, uważając, by nie złapać go za wypełniony krwią brzuch, aby nie wcisnąć z powrotem do naszego organizmu jego zainfekowanej zawartości. Stanowczym ruchem wyciągamy kleszcza, wzdłuż jego linii wbicia w skórę. Nie okręcamy go, ponieważ istnieje ryzyko, że część pajęczaka zostanie w naszym ciele. Po wyjęciu kleszcza umieszczamy go na białej kartce papieru i sprawdzamy, czy został usunięty w całości.
Miejsce po ugryzieniu kleszcza starannie dezynfekujemy i myjemy ręce. W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie sami usunąć kleszcza lub gdy jego część zostanie w skórze, musimy udać się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego. Każde ugryzienie przez kleszcza, nawet wówczas, gdy sami go usuniemy, warto skonsultować z lekarzem.