InformacjeKwartalnik Informacyjny 01/2019

Rodzina przede wszystkim…

Mościce Park Dendrologiczny PTTK, w gminie Witnica – to miejsce, w którym w 2012 r. Prezes Gorzowskiego Oddziału PTTK Zbigniew Rudziński otworzył filię Oddziału, a zaraz potem rozpoczął pracę nad stworzeniem niezwykłego Parku Botanicznego, liczącego obecnie ponad 120 gatunków drzew.
To doskonałe miejsce do odpoczynku i refleksji nad codziennością. To idealne miejsce, by uczynić je jeszcze bardziej atrakcyjnym tak by można tu zapomnieć o pędzie życia codziennego, a skupić się nad wartościami, o których zapominamy na co dzień.
Zacznijmy od początku.
W marcu b r. powstała idea utworzenia Centrum Wspierania Rodzin. To pomysł na innowacyjne przedsięwzięcie, które ma skupić się na poprawie jakości relacji w rodzinie. Jego główne zadanie to aktywizacja rodzin, grup do wspólnego spędzania czasu, praca nad racjami rodziny poprzez treningi kompetencji rodzinnych, wychowawczych, edukację, pracę nad relacjami poprzez integrację ze społecznością lokalną.

Oddział PTTK w Mościcach powstał w pięknych okolicznościach przyrody dzięki zaangażowaniu i pasji zarówno Pana Zbyszka Rudzińskiego jak i wielu dobrych, życzliwych i pomocnych ludzi. To właśnie tu miałaby powstać jedna z placówek Centrum Wspierania Rodzin. Do jej utworzenia i prawidłowego, profesjonalnego funkcjonowania potrzebni są ludzie z odpowiednią wiedzą, empatią, szacunkiem do drugiego człowieka czyli z podstawowymi wartościami, które podnoszą wartość relacji międzyludzkich.
To praca polegająca m.in. na kształtowaniu charakterów dzieci i młodzieży poprzez pracę zespołową, promowaniu takich wartości jak tolerancja, szacunek do innych i do pracy, zdrowy tryb życia, niesienie pomocy innym, odwaga i przyjaźń, a także rozwijanie motywacji i ambicji do podjęcia własnych i rodzinnych celów.
Przyjeżdżałyby tu rodziny, grupy dzieci i młodzieży na kilkudniowe warsztaty z zakresu, np. komunikacji interpersonalnej.

Byłyby organizowane zajęcia integracyjne, warsztaty z kształtowania umiejętności wychowawczych czy pracy w zespole. Trwałyby w zależności od grupy od 6 do 8 godzin dziennie w małych grupach.
W ciągu jednego dnia uczestnicy będą mogli mieć aż 6 różnych tematów zajęć, będą to programy edukacyjne oparte na zasadach edukacji nieformalnej czyli nauki poprzez praktykę.

To tu będzie można się ubrudzić, pomylić, będzie można krzyczeć i płakać – po to są emocje. W tym miejscu będzie można w bezpieczny sposób popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski.

To będzie miejsce w którym każdy będzie miał prawo mieć swoje zdanie, będzie uczyć się szacunku do drugiego człowieka oraz do jego potrzeb.

Chcemy docelowo otworzyć także drugie Centrum Wspierania Rodziny w Lipkach Wielkich. Funkcjonowałoby w połączeniu z placówką opiekuńczo-wychowawczą lub domem samotnych matek. Lokal w Lipkach dysponuje powierzchnią 300 metrów kwadratowych, na których powstać mają sypialnie, pokój cichej nauki, pokój nauczycieli, pokój telewizyjny, jadalnia z aneksem kuchennym, pralnia, toaleta, dwie łazienki i korytarz. Placówka zostanie wyposażana również w meble oraz odpowiedni sprzęt gospodarstwa domowego i radiowo-telewizyjny. Będzie przeznaczona na pobyt stały czternastu wychowanków od 10 roku życia wymagających szczególnej opieki lub mających trudności w przystosowaniu się do życia w rodzinie.
Zapewni to dzieciom z terenu powiatu gorzowskiego całodobową opiekę w zakresie potrzeb bytowych, emocjonalnych i społecznych. Miejsce to da gwarancję dziecku korzystania ze świadczeń zdrowotnych oraz kształcenia niezbędnego dla jego wieku i możliwości rozwojowych również w ośrodku szkolno – wychowawczym w tej miejscowości. Ważnym aspektem będzie łączenie działań Centrum Rodziny z PTTK z dziećmi z tej placówki. Umożliwi to obcowanie z dziećmi z różnych środowisk.

Chcemy w powiecie gorzowskim rozwinąć działania społeczne w możliwie najlepszy sposób, a poprzez powstające Centra Wspierania Rodzin wpiszemy się w słowa austriackiego filozofa, poliglotę i autora wielu książek- Martina Bubera – „Świat, w którym żyjemy powstaje z jakości naszych relacji”..