InformacjeKwartalnik Informacyjny 03/2020

Santockie Zakole – magiczne miejsce na mapie powiatu

Edukacyjno-turystyczny szlak rezerwatu „Santockie Zakole” uważamy za otwarty! Symbolicznym tego gestem było przybicie dwóch ostatnich tabliczek szlaku przez Małgorzatę Ludniewską (Wicestarosta Powiatu Gorzowskiego), Józefa Kruczkowskiego (Dyrektor RDOŚ), Pawła Pisarka (Wójt Gminy Santok) i Aleksandra Szperkę (Zastępca Wójta Gminy Deszczno).
Wśród gości takie znakomitości jak Piotr Chara (Prezes Fundacji Zielona Dolina Odry i Warty), Władysław Wróblewski (Dyrektor Biblioteki w Witnicy i regionalista), Marek Pogorzelec (autor bestsellerów o roślinach miododajnych), Ryszard Bronisz (Prezes Oddziału PTTK Stilon), Hanna Żytkowska (Prezes KTP „Nasza Chata”), Juliusz Kuźma (Legendarny lider turystyczny PTTK).
Niemal stuosobowy turystyczny „peleton” rozpoczął się od wsi Borek, skąd wałem dotarł po około półgodzinie do skraju rezerwatu przyrody „Santockie Zakole”.
Tam czekała ekipa telewizyjna i … deszcz. Grupa wędrowała kierując się za widocznymi znakami szlaku edukacyjno-turystycznego (8 km) przez ogromne połacie łąk.
Następnie niemal pierwotny las dębowy z ponad 200 okazami w wymiarach pomników przyrody.
Porastają one dawne starorzecze, którym jeszcze 270 lat temu płynęła Warta. Na trasie odkrywano głazy z reliefami o tematyce przyrodniczej i tablice edukacyjne. To były źródła wiedzy wspierane przez opowieści Darii Jachimowskiej (RDOŚ) i historie Zbyszka Rudzińskiego (PTTK Ziemia Gorzowska).
Przejście po szlaku zajęło niemal 3 godziny. Nieopodal ostatniej tablicy edukacyjnej spotkali się wszyscy uczestnicy inauguracji szlaku.
Były mowy i spacer po ścieżce archeologicznej Grodu Santok. Potem przeprawa promowa przez Wartę i spacer przez Santok gdzie turyści stanęli „oko w oko” z turem u drzwi muzeum.
Na promenadzie wszyscy spotkali się przy pysznej grochówce i ognisku. Ponadto była też strawa i dla ducha w postaci czytania „Balladyny” w wykonaniu pracowników GOK Santok, Małgorzaty Ludniewskiej i Zbigniewa Rudzińskiego.
Zanim spotkanie dobiegło końca każdy uczestnik otrzymał „na do zobaczenia” folder „Santockie Zakole” ze wstępem kasztelanki santockiej Magdaleny Słomińskiej (Starosty Powiatu Gorzowskiego).
Odczytano też list od Władysława Dajczaka Wojewody Lubuskiego, dziękującego za podjęcie tak ciekawej inicjatywy turystom i samorządowcom. Mimo złych prognoz pogody, było to ciekawe wydarzenie, które sprawiło wiele radości turystom, przyrodnikom i miłośnikom historii!
Zapraszamy do odwiedzin!