InformacjeKwartalnik informacyjny 01/2020

Kierunek TWÓJ powiat – zostań w domu

nowe wyzwania, w nowej rzeczywistości…

Oddajemy w Państwa ręce kolejny już numer naszego kwartalnika informującego o wszystkich najważniejszych dla naszego samorządu sprawach. Publikacja tego numeru zbiega się mocno z trudną sytuacją nie tylko w naszej Małej Ojczyźnie, ale i na całym świecie. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wszyscy zmuszeni jesteśmy zachować jak najdalej idącą ostrożność w kontaktach z innymi ludźmi. Zjadliwość tego zjawiska polega na tym, że każdy może zachorować w każdej chwili, ale tylko przez nieuwagę, brak ostrożności, zaniedbanie, upór.
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli konieczne jest znalezienie się w obecności osoby zakażonej. Myśląc odpowiedzialnie pewnie uda się nam uniknąć sytuacji, w których sami narazimy się na niebezpieczeństwo. Najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia jest częste mycie rąk i pozostawanie w domu.
Nie popadajmy również w skrajności. Zdajmy sobie sprawę z tego, że jak nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu do osoby przebywającej za granicą, to tak od razu nie zachorujemy. Zdrowy rozsądek to najlepszy doradca na trudne czasy.
Rada Powiatu Gorzowskiego, jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Po posiedzeniu Komisji Zdrowia Publicznego podjęliśmy decyzję o tym, by wspólnie z naszymi jednostkami odbyć spotkanie, na którym przekazaliśmy najważniejsze zalecenie ministerstwa zdrowia dotyczące przeciwdziałania i walki z tym wirusem. Jak się okazuje z perspektywy czasu było to bardzo dobre posunięcie. Wiedza o koronowirusie dotarła do wszystkich gmin naszego powiatu i wspólnie mogliśmy poczynić przygotowania do jego nadejścia. Nie jesteśmy w stanie walczyć z czymś, czego gołym okiem nie widać. Jesteśmy jednak głęboko przekonani o tym, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie ograniczyć w sposób znaczny tempo rozprzestrzeniania się tego zjawiska.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego Powiatu, zostańcie w domu. Przemieszczajcie się tylko wtedy, gdy musicie zrobić coś naprawdę niezbędnego. Zachowajcie zdrowy rozsądek, a zachowacie zdrowie.

Andrzej Kail
Przewodniczący Rady Powiatu Gorzowskiego

_