InformacjeKwartalnik informacyjny 02/2020

9 wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ziemi Lubuskiej

Wizyta Prezydenta rozpoczęła się w Międzyrzeczu, w którym uroczyście odsłonił tablicę upamiętniającą powstanie pierwszych organów administracji polskiej na ziemi lubuskiej. Następnie Prezydent udał się do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, w którym mógł obejrzeć słynną kolekcję portretów trumiennych. Kolekcja liczy w sumie 38 wizerunków, 18 tablic inskrypcyjnych oraz 160 tablic herbowych.
– Dziś jestem tutaj przede wszystkim po to, żeby podziękować za te 75 lat budowania Polski, za wkład, który został zrealizowany, za tę Polskę, którą mamy dzisiaj, także tutaj, na tej ziemi – mówił Prezydent zwracając się z podziękowaniami do zebranych przed ratuszem samorządowców.
Następnie Prezydent udał się do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie odwiedził jeden z zakładów fryzjerskich, usytuowany w galerii handlowej. Firma skorzystała z pomocy Tarczy Antykryzysowej i znów przyjmuje klientów. Co ważne, zakład pracuje w pełnym składzie, ponieważ wszystkie stanowiska pracy zostały w nim zachowane.
Z Gorzowa Wielkopolskiego Prezydent pojechał do Kinic na spotkanie z żużlowym Mistrzem Świata Bartoszem Zmarzlikiem, który zaprezentował swoje centrum serwisowe oraz opowiadał Prezydentowi o budowie motocykli.
– Żużel to dyscyplina, w której jesteśmy światową czołówką. Trzymam kciuki, by kolejne starty wypadły jak najlepiej, żeby te sukcesy były powtarzalne. Jesteśmy bardzo dumni, że pan Bartosz, młody człowiek z naszego kraju, tak pięknie reprezentuje nas w tym sporcie na międzynarodowych arenach – podkreślał Prezydent w krótkiej rozmowie z dziennikarzami, która odbyła się po spotkaniu z Bartoszem Zmarzlikiem.
Ostatnim punktem wizyty było odwiedzenie Zielonej Góry. Tam Prezydent oddał hołd ks. kanonikowi Kazimierzowi Michalskiemu – jednemu z bohaterów Wydarzeń Zielonogórskich. Andrzej Duda rozmawiał również z inicjatorami budowy pomnika ks. Michalskiego, który został odsłonięty dzień później, w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. Prezydent przekazał również list skierowany do uczestników Wydarzeń Zielonogórskich, w którym napisał: „Wydarzenia zielonogórskie należą do tych – jeszcze do niedawna zapomnianych – kart naszej historii, które w ostatnim czasie udało się przywrócić pamięci narodu i należycie uhonorować. Z głębokim wzruszeniem wspominam wizytę w Winnym Grodzie i udział w rocznicowych obchodach przed dwoma laty. Uważam za symboliczne, że miało to miejsce w roku stulecia odzyskania niepodległości, gdyż w ten sposób zryw zielonogórzan zyskał właściwy kontekst. Opór mieszkańców tego miasta wobec zwalczania przez komunistów tradycji narodowej i wartości chrześcijańskich, które ukształtowały naszą polską tożsamość, widzimy dzisiaj w szerokiej perspektywie zmagań Polaków o wolność. Zielonogórzanie, broniąc Domu Katolickiego, stanęli w obronie prawdy i godności. Placówka, gdzie duszpasterze umacniali ducha chrześcijańskiego i patriotycznego mieszkańców, stała się redutą wolnej Polski”.

,…