InformacjeKwartalnik Informacyjny 01/2021Wywiady

Wywiad z Elżbietą Płonką Posłem na Sejm RP, specjalistą medycyny rodzinnej i medycyny chorób wewnętrznych

Czy obecne techniki cyfryzacji wystarczająco wsparły sytuację związaną z Covid-19?

Czas pandemii nie zaskoczył nas w kontekście cyfryzacji ochrony zdrowia. Trzy lata temu rząd wprowadził e-recepty, e-zwolnienia lekarskie. Natomiast e-skierowania do poradni specjalistycznych zafunkcjonowały w czasie pandemii coronawirusa. Wiele lat wcześniej diagnozowanie pacjentów niejednokrotnie odbywało się dzięki telemedycynie. Proces korzystania z cyfrowych rozwiązań, na początku przebiegał nie bez oporu środowisk medycznych. Dzisiaj w dobie pandemii doceniamy techniki cyfryzacji i nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której bylibyśmy tych narzędzi pozbawieni.

Jak wygląda teraz kwestia kontaktów pacjenta z lekarzami?
Covid-19 zmienił sposób kontaktów pacjentów z lekarzami rodzinnymi, nie jest to komfortowa sytuacja dla jednej i drugiej strony. Niestety wszystkim nam wiadomo, że w Polsce, a w naszym województwie szczególnie, borykamy się z problemem braku lekarzy. Covid jest chorobą śmiertelną i należało uczynić wszystko aby zablokować rozwój epidemii covidowej.
Przychodnie lekarskie to potencjalne miejsce możliwości błyskawicznego zakażenia, lekarze natomiast stanowią najcenniejszy element w walce z chorobą, dlatego tele-porady są jedynym bezpiecznym narzędziem we wstępnym diagnozowaniu. Udzielana przez lekarza rodzinnego tele-porada decyduje o dalszym postępowaniu.
W sytuacji stwierdzenia potrzeby wizyty osobistej pacjent umawiany jest na wizytę w praktyce lub w jego miejscu zamieszkania. W przypadku podejrzenia zakażenia korona wirusem, chorego kierujemy na wymaz. Od 16 marca weszły w życie nowe regulacje zmieniające częściowo zasady pracy lekarzy rodzinnych.
Jeśli pacjent cierpi na przewlekłą chorobę; zmieniły się objawy chorobowe lub nastąpiło pogorszenie; jeśli zachodzi podejrzenie choroby nowotworowej oraz kiedy dziecko nie ma 6 lat – lekarz zobowiązany jest przyjąć pacjenta bezpośrednio.

Co możemy zrobić w ramach szeroko pojętej profilaktyki?
Jako lekarz zachęcam wszystkich do przestrzegania zasad sanitarnych. Profilaktykę antywirusową szeroko propagujemy już ponad rok czasu. Czynią to na co dzień lekarze, służby sanitarne i media.
Niestety często spotykamy osoby, które wbrew zasadom bezpieczeństwa unikają podstawowych zabezpieczeń: Dystans-Dezynfekcja-Maseczka lub nie przestrzegają wprowadzonych obostrzeń. Wszyscy musimy pamiętać,o tym że nasze nieodpowiedzialne zachowanie może stanowić zagrożenie życia nie tylko dla nas, naszych rodzin, ale też dla całego społeczeństwa.

Czy szczepionki to jedyny sposób na walkę z Covidem?
Pandemia coronawirusa, to czas walki o zdrowie i życie. To czas szczególnej troski o ochronę najsłabszych – schorowanych i starszych ludzi.
Jedynym sposobem, jak do tej pory, walki z tą zarazą, jest uzyskanie odporności zbiorowej poprzez wyszczepienie. Jestem niezmiernie zadowolona z rządowego Programu Szczepień i z postawy naszego społeczeństwa, które rozumie potrzebę oraz istotę tego działania.
Niestety problemem jest niedostateczna ilość szczepionek. Aktualnie aby sprostać zadaniu wyszczepienia naszego społeczeństwa, Polski rząd czyni starania o pozyskanie szczepionek poza kontraktem unijnym.

Przechodziła już Pani Covid 19?
Cały świat został zaatakowany przez Covida 19 – chorobę zagrażającą życiu. Wielu naszych znajomych, członków rodzin i osób  z  życia publicznego ciężko chorowało albo odeszło na zawsze. Decyzja o szczepieniu  jest decyzją dobrowolną lecz gorąco apeluję –  podejmijmy ją  odpowiedzialnie! Mam  osobiste doświadczenie z tą chorobą. Znalazłam się w szpitalu z covidowym zapaleniem płuc. Covid 19 to dla nie jednego z nas,  poważne i długotrwałe osłabienie organizmu. Bałam się o życie i martwiłam o rodzinę, bowiem kilkoro z moich znajomych przegrało walkę  z wirusem. Dlatego też po ozdrowieniu w pierwszym  możliwym terminie, poddałam się szczepieniu. Aktualnie czekam na drugą dawkę.

Wspomniała Pani, że tylko szczepionka, i co za tym idzie wyszczepienie społeczeństwa, może zatrzymać pandemię. Szczepionka na koronawirusa budzi jednak wiele kontrowersji. Czy są one bezpieczne?
Na dzień dzisiejszy,  zgodnie z certyfikacją unijną w Polsce są stosowane trzy szczepionki przeciw covidowi. Są to szczepionki bezpieczne, przebadane zgodnie ze standardami leków dopuszczonych do obrotu. Jak każda inna,  szczepionka na covid może dawać sporadycznie objawy uboczne, takie jak: ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, podwyższoną temperaturę ciała, ból głowy, przejściowe osłabienie. Najczęściej wymienione przeze mnie objawy poszczepienne występują po drugiej dawce szczepionki. Aby zachować procedury bezpieczeństwa, przed szczepieniem każda osoba wypełnia ankietę dotyczącą aktualnego stanu zdrowia, schorzeń przewlekłych i ewentualnych wcześniejszych reakcji alergicznych.

W jakim miejscu pandemii jesteśmy?
Jesteśmy już w trzeciej fali pandemii covidowej, ponownie z dnia na dzień rośnie liczba  zachorowań,  a także niestety zgonów.  Dlatego, jako medyk i parlamentarzysta gorąco apeluję o rozwagę i odpowiedzialność w zachowaniu indywidualnym i społecznym.  Proszę o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych oraz o wzajemny szacunek i życzliwość,  w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Co możemy zrobić, by wspierać siebie nawzajem?
Jako lekarz rodzinny, szczególną uwagę  wszystkich dorosłych, pragnę zwrócić w stronę naszych latorośli. Długotrwałe zamknięcie w domach, lekcje on-line, brak kontaktu z rówieśnikami oraz siedzący tryb życia powoduje szereg problemów zdrowotno – psychologicznych. Ta szczególna sytuacja i uwarunkowania około pandemiczne od nas dorosłych, wymagają dodatkowego kreatywnego wysiłku w celu niwelowania życiowych strat dotykających dzisiaj młode pokolenie.

Wkrótce Święta Wielkanocne, dlatego też jestem niezmiernie zaszczycona, że tą drogą korzystając z okazji, mam przyjemność złożyć wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia Wielkanocne. W tym pięknym czasie Nadziei,  życzę Nam wszystkim zdrowia , Wiary i Miłości.

 

                                                                                                                                                                                 Elżbieta Płonka Poseł na Sejm RP